Şef

Çiğdem Aytepe


Müzik eğitimine çocuk korolarında başladı. 1997 yılında Ankara AGSL’den mezun oldu ve HÜADK Yarı Zamanlı Koro Bölümü’ndeki eğitimini tamamladı. 2003 yılında Istemihan Taviloğlu ve Turgay Erdener’in öğrencisi olduğu HÜADK “Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü” lisans programından, 2009 yılında Rengim Gökmen’in öğrencisi olduğu “Orkestra ve Koro Şefliği” yüksek lisans programından mezun oldu. 1999-2004 yılları arasnda Ertuğrul Oğuz Fırat’ın çağdaş müzik dinletilerine katıldı.

Eğitim süreci boyunca, Muzaffer Arkan, Sevim-Saadettin Ünal, Süreyya Çağlar, İbrahim Yazıcı, Elena Puşkova, Yiğit Aydın, Elnara Kerimova ve Ahter Destan’ın yönettiği korolarda yer aldı. 1999 yılında Ankapella Korosu’nda Ahter Destan ile koro şefliği çalışmalarına başladı. 2003-2005 yıllarında koronun ikinci şefliğini yaptı. Koronun üyesi olarak yurt içi ve yurt dışında ellinin üzerinde konser verdi. 2004-2007 yılları arasında SCA bünyesinde kurulan Koro Modern’i yönetti.

2004 yılından beri katıldığı uluslararası çalıştaylarda, Hans J. Lustig, Filippo Maria Bressan, Alessandro Cadario, Vic Nees, Jonathan Rathbone, Carlo Pavese, Andras Farkas, Peter Broadbent, Peter Erdei ve Nicole Corti ile koro-orkestra şefliği, koro besteciliği çalıştı.

2005 yılında HÜADK’na öğretim görevlisi olarak atandı. Meslektaşı Atilla Çağdaş Değer ile “ulusal düzeyde uygulanabilecek birçok projenin ekseni ve modeli” olmak üzere; ‘Hacettepe Çocuk Korosu’ ve ‘Hacettepe Gençlik Korosu’nu kurdu, çok sayıda müzik ve koro eğitimi projesi (çalıştay-seminer-kurs) tasarlayıp gerçekleştirdi, kitaplar hazırladı. Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından 2008-2009 Akademik Yılı “Sanatta Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. 2011-2012 eğitim yılında çalıştırdığı G.Ü. Müzik Eğitimi ABD 3. sınıf korosu ile Macaristan’da düzenlenen “Cantemus 9. Uluslararası Koro Yarışması”na katılarak ülkemize ikincilik ödülü kazandırdı. Çiğdem Aytepe halen HÜADK bünyesinde Koro, Solfej-Dikte-Teori, Koro Müziği ve Koro Şefliği dersleri vermekte, Atilla Ç.Değer ile birlikte Muzaffer Arkan Kızlar Korosu ve Saygun Filarmoni Korosu’nun şefliğini yürütmektedir.