EOF Korosu


Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu, koro müziği alanında gelişmek isteyen öncü bir grubun yönlendirmesiyle koro şefleri Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer yönetiminde Mayıs 2012’de kurulmuş; Koronun Ertuğrul Oğuz Fırat’ın adını taşıması iki şefin ve kurucu üyelerin ortak kararı ile olmuştur.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı (HÜADK) desteğiyle çalışan topluluk; koro müziğine gönül vermiş müzisyenler ve deneyimli koro üyelerinden oluşmaktadır.

Ocak 2014’den beri Çiğdem Aytepe yönetiminde çalışan koronun, daimi konuk şefi ve sanat danışmanı Atilla Çağdaş Değer, koronun şef yardımcısı ise Rafet Onur Kırdar’dır.

EOF Korosu, çoğunlukla çağdaş müzik olmakla birlikte, koro edebiyatının her döneminden eserler seslendirmektedir. Türk bestecilerinin seslendirilmemiş veya az seslendirilen koro yapıtlarını yorumlamak ve kaydetmek; genç bestecilerimizi koro eserleri yazmaları için teşvik etmek, nitelikli koro müziğini gençler ve çocuklarla ortak etkinlikler, eğitim konserleri kanalıyla paylaşmak koronun hedef ve amaçları arasında sayılabilir.

2014-16 yılları arasında Çorum Güzel Sanatlar Lisesi, Ankara Tevfik Fikret Okulları ve ODTÜ GV İlkokulu’nda gerçekleştirdiği eğitim konserlerinde etkileşimli programlar üreterek özgün modeller yaratan EOF Korosu, bu modelleri geliştirmektedir. Gençler ve çocuklarda kalıcı ve hoş izler yaratarak nitelikli müziğin hayatlarında bulunmasına katkıda bulunmak, özellikle çocukların çoksesli tını ortamı içinde zorlanmadan, keyifle yer almalarını sağlamak, bu eğitim konserlerinin en temel amacıdır.

2015-16 dönemi

EOF Korosu, verdiği eğitim konserlerinin yansıra Barolar Birliği “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Etkinliği ve 21.Türkiye Korolar Şenliği’nde de konserler vermiştir. Farklı korolarla işbirlikli çalışmalar içinde olan topluluk; Saygun Filarmoni Korosu bünyesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ile üç konser vermiş; ayrıca Ocak/Şubat 2016’da “Sevgi Her Şeydir” temalı İstanbul ve Ankara’dan dört koronun bir araya gelerek gerçekleştirdiği proje konserlerinde de yer almıştır.

Koro, Ağustos 2016’da Macaristan’da gerçekleşen “11. Cantemus Uluslararası Koro Festivali”ne katılmış; verdiği konserlerin yanı sıra yarışmanın sonunda gümüş diploma ve seslendirilen Türk eserlerinin performansı ile “en iyi şef yorumu” özel ödülüne layık görülmüştür.

2016-17 Dönemi Planları

Saygun Filarmoni Korosu bünyesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Hacettepe Senfoni Orkestrası ile konserler, eğitim konserleri, HÜADK Konserleri, çalıştaylar, yurtiçi ve yurtdışı projeleri hazırlanmaktadır.

Perşembe akşamları 19:00-22:00 saatleri arasında HÜADK Koro Salonunda çalışmalarını sürdüren koroya katılım için müzikal donanım ve koro deneyimi gereklidir.

Koronun Amaçları

  • Türk bestecilerinin seslendirilmemiş veya az seslendirilen koro yapıtlarını yorumlamak ve tanıtımlarını sağlamak,
  • Genç bestecilerimizi koro eserleri yazmaları için teşvik etmek, bu amaç için laboratuvar koro olmak,
  • Nitelikli koro müziğinin gelişimine katkıda bulunmak,
  • Çağdaş müziğin, çağdaş düşüncenin ve akımların tanıtılması, anlaşılması için çalışmak, 
  • Geleneksel müziklerimiz üzerine “düzenleme ve rekompozisyon” alanlarında çalışmak; müziği doğuran kültürel öz, bölgesel/yöresel halk dansları ve çalgılar/tınılar üzerine odaklanmak,
  • Değişik proje ve oluşumlarla, Orkestralı veya Kadınlar/Erkekler Korosu için yazılmış yapıtlar seslendirmek,
  • Şeflik eğitimlerinde laboratuvar koro olmak,
  • Amaç ve hedefleri doğrultusunda -ulusal ve uluslararası zeminde- koro/orkestra şefleri, besteciler, çeşitli müzik toplulukları, müzik kurum ve kuruluşları ile işbirlikli çalışmalar içinde bulunmak.

Perşembe akşamları 19:00-21:30 saatleri arasında HÜADK Koro Salonunda çalışmalarını sürdüren koroya katılım için müzikal donanım ve koro deneyimi gereklidir.